دوازدهمین همایش روز بتن

Deutschland online bookmaker http://artbetting.de/bet365/ 100% Bonus.

Download Template Joomla 3.0 free theme.

چهارشنبه, 30 مهر 1393 ساعت 00:00

دوازدهمین همایش روز بتن

دوازدهمین همایش روز بتن با حضور دکتر فامیلی رئیس انجمن بتن ایران، دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، دکتر موذن رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان و جمع کثیری از اساتید، دانشگاهیان، علاقمندان و دانشجویان صبح امروز در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آغاز به کار کرد.

دکتر هرمز فامیلی رئیس انجمن بتن با تاکید بر اینکه باید نظارت دقیقی بر کارگاه‌ها انجام شود، گفت: گام‌های تکمیلی در زمینه کنترل کیفیت و نظارت کارگاهی در مصرف بتن باید انجام شود تا به اهداف چشم‌انداز بتن 1404 برسیم.

وی با بیان اینکه در گذشته آشفتگی زیادی در صنعت تولید سنگدانه برای مصرف در بتن وجود داشت، گفت: توجه دقیقی به خواص شیمیایی و فیزیکی این مواد نمی‌شد و حتی مصرف برخی از این مواد واکنش‌های نامطلوبی را در بتن به وجود می‌آورد و به کیفیت صدمه وارد می‌کرد.

رئیس انجمن بتن با بیان اینکه هم‌اکنون استاندارد مربوط به کیفیت سنگدانه های بتن مورد تجدید نظر قرار گرفته است، اظهار داشت: تعداد زیادی از تولیدکنندگان سنگدانه به آزمایشگاه کنترل کیفیت مجهز شده‌اند و نشان استاندارد از سازمان ملی استاندارد دریافت کرده‌اند.

دکتر فامیلی بتن با بیان اینکه در سال‌های زیادی مواد افزودنی بتن، کیفیت نامطلوبی داشت، گفت: هم‌اکنون با تدوین استانداردهای مواد افزودنی که با کوشش مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی و سازمان ملی استاندارد صورت گرفته است، تعداد زیادی از تولیدکنندگان مواد افزودنی محصولات خود را با کیفیت استاندارد تولید می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه لازم است گام‌های تکمیلی در زمینه کنترل کیفیت و نظارت کارگاهی در مصرف بتن انجام شود، بیان کرد: در حال حاضر ضعف‌هایی در نظارت دقیق بر اجرای کارهای بتنی و کنترل کیفیت وجود دارد که از این بابت هم خسارت‌های زیادی به صنعت بتن کشور وارد می‌شود.

دکتر فامیلی افزود: بنابراین ضرورت دارد در ضوابط مربوط به وظایف و مسئولیت‌های ناظرین در کارگاه‌ها تجدید نظر شود و آزمایشگاه‌هایی که مسئولیت کنترل کیفیت را بر عهده دارند با ضوابط درست ارزیابی شوند.

در ادامه این مراسم دکتر محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه سند جامع چشم‌انداز بتن 1404 تهیه شده است، گفت: وضعیت موجود بتن مصرفی در ساخت و ساز شهری ارزیابی شده و به زودی گزارش آن ارائه می شود.

وی افزود: در یک سال گذشته با وجود سختی‌ها و مشکلات شاهد پیشرفت‌های مناسبی در صنعت بوده‌ایم، گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همراه با دیگر نهادهای دولت نقش خود را برای پیشرفت و رشد کشور انجام می‌دهد و اولویت اصلی مرکز در یک سال گذشته حضور بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها بوده است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه کمیته روسازی بتنی، صنعتی‌سازی و همچنین کمیته ملی بتن 1404 از جمله کمیته‌ها با حضور بخش خصوصی بوده‌اند، گفت: در طول یک سال گذشته مرکز تحقیقات تلاش کرده تا با کمک سازمان‌ها و نهادها و مشارکت بخش خصوصی زمینه اجرای شعار بتن 1404 را که قابلیت تولید و اجرای بتن با مقاومت 50 مگاپاسکال در سراسر کشور است را فراهم آورد.

دکتر شکرچی‌زاده تهیه سند جامع چشم انداز بتن 1404 را از فعالیت‌های انجام شده دانست و گفت: این سند که از سوی کارشناسان مرکز تحقیقات تهیه شده و استادان دانشگاه و افراد خبره در صنعت بتن آن را اصلاح کرده‌اند، آماده شده و در آن الزام ارتقای کیفی بتن به 50 مگاپاسکال در کشور تأکید شده است.

وی با اشاره به اینکه تمامی نهادها و سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی به کمیته ملی بتن 1404 دعوت شدند، بیان کرد: تعداد کل اعضا 118 عضو بود که تاکنون دو سری از جلسات کمیته‌های تخصصی در مرکز تحقیقات برگزار شده و نقاط ضعف و قوت سند توسط اعضا مطرح و درخصوص مشکلات موانع چشم‌انداز بتن 1404 تبادل نظر شده است.

دکتر شکرچی‌زاده به ارزیابی وضعیت موجود بتن مصرفی در ساخت و ساز شهری اشاره کرد و گفت: بر این اساس پروژه‌ای در دو کلانشهر تهران و اصفهان با هدف بازرسی از کارخانه‌های بتن آماده و بررسی وضعیت کیفی بتن تعریف شد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: هدف اصلی از انجام این پروژه تعیین وضعیت کیفی بتن مصرفی در کشور به شیوه دقیق و علمی و همچنین شناسایی مشکلات بر سر راه اجرایی کردن اهداف سند چشم‌انداز بتن 1404 بود.

وی تصریح کرد: خوشبختانه مراحل اجرایی این پروژه در شهر اصفهان به پایان رسیده که نتایج آن به زودی ارائه می‌شود. همچنین پس از بررسی اولیه در کمیته‌های تخصصی، تدوین دستورالعمل‌های مورد نیاز در اولویت کاری کمیته قرار گرفته است.

دکتر شکرچی‌زاده با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی و آموزش از زیرساخت‌های سند چشم‌انداز بتن 1404 است، بیان کرد: در کمیته بتن پیش‌بینی شده است به واحدها و شرکت‌های منتخب که قابلیت تولید بتن و مصالح مصرفی مطابق با اهداف سند چشم‌انداز را دارند، گواهینامه‌های برتر اعطا شود.

در بخش دیگر مراسم دوازدهمین همایش روز بتن، رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان با بیان اینکه عمر مفید ساختمان در کشور کمتر از 40 سال است، از مهندس محور بودن صنعت ساختمان انتقاد کرد.

مهندس مهدی موذن رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان افزود: صنعت ساختمان‌سازی هزینه زیادی را بابت شرایط نامناسب نگهداری بتن و روش‌های نادرست بتن‌ریزی متحمل می‌شود، به دلیل اینکه بتن‌ریزی کار ساده‌ای نیست و یک کارگر ساده نمی‌تواند آن را انجام دهد.

وی با بیان اینکه متأسفانه در ساخت و سازهای زیادی این اتفاق می‌افتد، بیان کرد: نقش کاردان‌‎های فنی در ساخت و ساز زیاد نیست و حتی بدون حضور آنها ساختمان‌سازی در حال انجام است به همین جهت مشکلات ساختمان‌سازی تبدیل به دغدغه شده است.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان با اشاره به اینکه ساخت و ساز در حوزه اجرا مشکل دارد، اظهار داشت: ما تمام تأییدیه‌های علمی مربوط به صنعت ساختمان را طی کردیم، اما هنوز در اجرا با مشکل مواجهیم و به همین جهت عمر ساختمان‌های ما بسیار کمتر از دیگر کشورها است.

موذن با تأکید بر اینکه امروز دغدغه ما این است که چرا ساختمان‌ها مهندس محور هستند، بیان کرد: تمامی مراحل ساخت و ساز بر عهده مهندسان است و از سایر بخش‌ها و عناصر استفاده نمی‌کنیم. برای صنعت ساختمان‌سازی به سه گروه مهندسان، کاردان‌های فنی و معماران تجربی گواهی اشتغال داده شده است اما فقط از مهندسان استفاده می‌شود.

وی افزود: در اجرای ناصحیح ساختمان‌ها زیان‌های زیادی را متحمل می‌شویم و سرمایه‌های ملی با کاهش عمر ساختمان‌ها از بین می‌رود، ضمن آنکه خطراتی هم برای جان و مال مردم به وجود می‌آید.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان با اشاره به اینکه امروزه شاهدیم که نگاه بخشی به ساخت و ساز وجود دارد، اظهار داشت: تا زنجیره ساخت و ساز شکل نگیرد، ساختمان‌سازی خوبی در کشور اتفاق نمی‌افتد زیرا صنعت ساختمان‌سازی یک خط تولید است و هرکسی باید نقش خود را ایفا کند.

موذن با تاکید بر اینکه امروزه نقش‌های مختلف در صنعت ساختمان‌سازی تربیت شده است اما بکار گرفته نمی‌شود، گفت: بیش از 80 درصد از مساحت کشور در معرض خطر زلزله قرار دارد اما هنوز اقدام مناسبی برای اجرای صحیح ساختمان‌سازی انجام نگرفته است.

مهندس جاوید خطیبی رئیس کمیته ملی رویه‌های بتنی نیز در بخش بعدی این مراسم گزارشی را از روند فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته در کمیته ملی رویه‌های بتنی ارائه داد. همچنین دکتر رمضانیانپور با محور "روسازی بتنی فرودگاه بین‌المللی تبریز" و مهندس صادقی با محور "استفاده از رویه‌های بتنی در شرکت فرودگاه‌های کشور" به ایراد سخنرانی پرداختند.

در بخش دوم مراسم دوازدهمین همایش روز بتن، دکتر مهدی بخشی در زمینه "کاربرد بتن توانمند الیافی در پوشش تونل‌ها"، مهندس محمد حسین افتخار در زمینه "بررسی آماری و ارزیابی عوامل موثر بر کیفیت بتن مورد استفاده در ساخت و سازهای شهری در راستای اهداف سند چشم‌انداز 1404"، سخنرانی نمودند.

شما اینجا هستید: اخبار اخبار دوازدهمین همایش روز بتن